Olej silnikowy i jego funkcje

olej silnikowy w samochodzie

O tym, że w silniku spalinowym musi być olej wie niemal każdy, nie tylko kierowca. Olej silnikowy chroni przed zatarciem ruchomych części jednostki napędowej, takich jak wałek rozrządu, tłoki, wał korbowy, a nawet turbosprężarka. Smarowanie następuje także podczas postoju samochodu, głównie po to, by zapewnić ciągłość smarowania już w momencie ponownego uruchomienia silnika. 

Smarowanie – prawie zawsze padnie taka odpowiedź, gdy zapytamy użytkownika o rolę oleju silnikowego. Warto pamiętać, że dobrej jakości olej silnikowy spełnia również inne, bardzo istotne funkcje.

Olej silnikowy zapobiega korozji

Gdy dochodzi do przerw w pracy jednostki napędowej może dojść do powstania korozji, która zostaje wywołana przez kwaśne związki powstałe podczas procesu spalania mieszanki paliwa i powietrza. W ich neutralizacji pomagają właściwości myjąco-dyspergujące oleju.

uzupełnianie poziomu oleju silnikowego

Brak zapieczenia pierścieni

Bardzo częstym problemem w silniku okazuje się zapieczenie pierścieni. Zakleszczenie tych elementów utrudnia układanie się na ściankach cylindra, co w rezultacie umożliwia przepływ oleju do komory spalania i spadek osiągów silnika. Paradoksalnie, może temu zapobiec sam olej. Warunkiem jest jednak dobra jakość oleju oraz jego regularna wymiana zgodnie z zaleceniami producenta.

Unikasz zużycia metalowych części silnika

Podczas spalania w komorze wytrąca się osad węglowy, którego spieczone cząstki działają na poszczególne elementy, jak papier ścierny, przyspieszając tym samym zużycie metalowych części silnika. W rozmiękczeniu tych szkodliwych cząstek pomagają specjalne dodatki zawarte w oleju silnikowym.

Dobrej jakości olej silnikowy powinien łączyć w sobie kilka podstawowych funkcji – m. in. smarowanie, mycie, uszczelnianie, chłodzenie i przeciwdziałanie korozji – podpowiadają specjaliści wiodącego sklepu motoryzacyjnego iParts.pl. Pamiętajcie jednak, że wraz z postępującym przebiegiem dochodzi do stopniowej utraty tych właściwości, dlatego tak istotne jest przestrzeganie zaleceń producenta samochodu co do częstotliwości wymiany oleju.

Napisz komentarz, lub dodaj trackback ze swojej strony.

Dodaj komentarz

Powered by WordPress