Kiedy wymieniać filtry samochodowe?

Większość kierowców dba o wygląd zewnętrzny swoich pojazdów, stara się, aby auto było czyste. Ważne jednak jest jednak, by czystość zachować również wewnątrz poszczególnych układów naszego samochodu.


Pomogą nam w tym regularnie wymieniane filtry samochodowe. Dbają one zarówno o stan techniczny, jak i komfort podróżowania.

KIEDY WYMIENIAMY FILTR OLEJU

Pierwszym z filtrów o którym należy pamiętać jest filtr oleju, odpowiedzialny za układ smarowania. Usuwa on wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powstające na skutek zużywania się poszczególnych elementów silnika czy też wydzielane w czasie jego pracy frakcje, nagary lub sadze. Od jego stanu uzależniona jest sprawna praca całej jednostki napędowej, a kiedy filtr ten zaczyna tracić swoje właściwości, narażamy nasze auto na wzrost zużycia silnika, co ostatecznie może skutkować kosztowną awarią.

Filtr oleju wymieniamy zgodnie z zaleceniami producenta, na ogół co 15 tysięcy kilometrów, czyli dokładnie z taką samą częstotliwością, jak w przypadku oleju.

KIEDY WYMIENIAMY FILTR PALIWA

Nie mniej istotny jest filtr paliwa, którego rola polega na odseparowaniu  i wyłapaniu zabrudzeń i cząstek stałych oraz w przypadku samochodów zasilanych olejem napędowym, cząstek wody. Filtr paliwa ten w dużym stopniu decyduje o jakości paliwa dostarczanego do naszego silnika.

Częstotliwość jego wymiany w dużym stopniu zależeć będzie od jakości stosowanej przez nas benzyny czy oleju napędowego. Zakłada się jednak, że wymiany dokonywać należy po przejechaniu około 30 tysięcy kilometrów. Jeśli jednak wcześniej próbowaliśmy nieco zaoszczędzić na paliwie, korzystając z paliwa gorszej jakości, dystans ten może ulec skróceniu nawet o połowę.

KIEDY WYMIENIAMY FILTR POWIETRZA

Filtr powietrza pełni funkcję elementu oczyszczającego zasysanego przez silnik w czasie jazdy powietrza z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń.

Częstotliwość jego wymiany w dużej mierze zależy od warunków, w jakich na ogół podróżujemy. Jeżeli poruszamy się po piaszczystych, zakurzonych drogach jego wymiana nastąpi szybciej, niż w przypadku użytkowania asfaltowych dróg w mieście. Ograniczając się niemal wyłącznie do jazdy po mieście filtr ten wymieniamy średnio po 15-20 tysięcy kilometrów. Auto eksploatowane w środowisku o wysokim zapyleniu wymaga częstszych interwencji ze strony kierowcy.

KIEDY WYMIENIAMY FILTR KABINOWY

Ostatni z samochodowych filtrów, czyli kabinowy zwany inaczej przeciwpyłkowym, często bywa zapominany przez kierowców. Filtr kabinowy oczyszcza powietrze przedostające się do wnętrza pojazdu, dzięki czemu kierowca i inni podróżujący mogą oddychać czystym powietrzem. Jego stan wpływa przede na odczuwalny w czasie jazdy komfort, głównie w przypadku alergików.

Przyjmuje się, że filtr kabinowy wymieniać należy raz do roku. W przeciwnym razie nagromadzone w nim zanieczyszczenia i wilgoć powodować mogą powstawanie grzybów, które uczulają alergików i przyczyniają się do spadku komfortu podróżowania.

Napisz komentarz, lub dodaj trackback ze swojej strony.

Dodaj komentarz

Powered by WordPress