Nie oszczędzaj na filtrach

Filtry samochodowe to niezwykle istotne elementy eksploatacyjne każdego pojazdu. Spełniają jednak one swoje funkcje do pewnego czasu, po którym należy je wymienić. Czyszczenie ich niewiele pomoże, a zwlekanie z wymianą to tylko pozorna oszczędność.

W obecnych czasach w każdym z samochodów umiejscowionych jest kilka filtrów, których zadaniem jest oczyszczanie cieczy lub gazu z zanieczyszczeń. Niektóre z nich spełniają naprawę ważne funkcje.

Przykładowo, filtry paliwa chronią najdelikatniejsze mechanizmy systemu wtryskowego i gaźnika, zabezpieczają go przed korozją i usuwają z paliwa niepożądane zanieczyszczenia. W tym przypadku nie ma miejsca na pomyłki i zaniechania –  jakość filtracji musi być najwyższa w silnikach wysokoprężnych z układem wtrysku common rail lub pompowtryskiwaczami. W przeciwnym razie możemy za to słono zapłacić.

Pamiętać powinniśmy również o regularnej wymianie filtra oleju, ponieważ wyłącznie czysty olej zapewnia odpowiednie warunki do stałej pracy silnika. W przeciwnym razie silnik auta szybko może nam się „odwdzięczyć” usterkami. Filtr oleju ma ogromne znacznie dla silnika, gdyż od jakości filtracji zależy jego trwałość, dlatego właśnie powinniśmy zadbać o jego wymianę przy każdorazowe zmianie oleju. Konstrukcja filtrów oleju pozwala na jego przepływ przez zawór przelewowy nawet wtedy, gdy filtr jest zatkany. Wówczas olej dostający się do łożysk silnika nie jest filtrowany, więc znajdują się w nim zanieczyszczenia i silnik ulega szybszemu zużyciu.

Filtry powietrza z kolei oddzielają szkodliwie działające cząsteczki, takie jak kurz, pyłki, piasek, sadzę, a nawet krople wody, znajdujące się w powietrzu zasysanym do silnika. Gdyby nie filtr powietrza, trwałość silników mogłaby być o wiele niższa.

Jeszcze inną kategorią filtrów są filtry kabinowe, które odpowiadają za oczyszczanie powietrza wpływającego do kabiny. Jest to szczególnie istotne dla osób cierpiących na alergię. Kiedyś filtr kabinowy znajdował się na wyposażeniu tylko niektórych samochodów, dziś każde auto wyjeżdżające z fabryki ma go na stanie.

Różnic jakościowych filtrów nie da się określić wizualnie, warto jednak wybierać renomowanych i sprawdzonych producentów, którym warto zaufać. Nie oszczędzaj na filtrach i wymieniaj je regularnie, bo to właśnie od nich zależy sprawność Twojego auta.

Napisz komentarz, lub dodaj trackback ze swojej strony.

Dodaj komentarz

Powered by WordPress