Filtry powietrza – czyste płuca

Znaczna część kierowców wyjątkowo dba o wygląd swoich samochodów. Myjnie odwiedzane są stosunkowo często, a odkurzanie, pranie tapicerki lub czyszczenie szyb także nie są czynnościami rzadkimi. Istotne jednak jest, by czystość utrzymać także  wewnątrz konkretnych układów auta. Do tego konieczne są filtry samochodowe, wpływające zarówno na stan techniczny pojazdu, jak także komfort podróżowania. Filtrów w każdym aucie jest bardzo wiele, jednak, żeby cieszyć się ich długą oraz łatwą obsługą przede wszystkim należy we właściwym momencie wymienić odpowiedni filtr.

Filtry powietrza

Filtr powietrza, jak sama nazwa wskazuje, pomaga w oczyszczaniu powietrza, które jest zasysane przez silnik w czasie jazdy z kurzu, pyłu czy innych tego rodzaju zanieczyszczeń. W tym wypadku częstotliwość wymiany filtra w dużej mierze uzależniona jest od warunków atmosferycznych, w których na ogół podróżujemy. Ograniczając się nawet wyłącznie do jeżdżenia po mieście, filtry powietrza powinny być wymieniane średnio po przejechaniu 15-20 tysięcy kilometrów. Natomiast samochód eksploatowany w środowisku o wyższym zapyleniu wymaga częstszych interwencji i wymian filtrów. Zwlekając z kupnem nowego filtra można narazić się na przykład na wzrost zużycia paliwa. Czasem będzie można nawet zauważyć znaczący spadek mocy silnika. Sygnałów takich z pewnością nie powinno się ignorować, ponieważ z czasem może to spowodować poważną usterkę.

Wymiana filtra kabinowego

Warto też zwrócić uwagę na inny rodzaj filtru, a mianowicie kabinowy, który odpowiedzialny jest za oczyszczanie powietrza, przedostające się do środka samochodu. Jego stan wpływa głównie na odczuwalny podczas jazdy komfort kierowcy oraz pasażerów. Filtr taki powinien co roku zostać zastąpiony nowym, ponieważ po upływie tego okresu traci on swoje właściwości. Co więcej, nagromadzone w nim duże stężenie wilgoci sprzyja rozwojowi grzybów oraz drobnoustrojów.

W konsekwencji do wnętrza samochodu wdmuchiwane jest zanieczyszczone powietrze, które może powodować nieprzyjemne zapachy lub też objawiać się szybszym parowaniem szyb.

Dla alergików

Zatkany filtr powietrza będzie powodował szczególnie uciążliwe dla dzieci lub osób wrażliwych zanieczyszczenia, które mogą powodować u nich nawet reakcje alergiczne. Z całą pewnością warto zatem wyrobić sobie nawyk  oraz regularnie dokonywać na przykład przeglądu klimatyzacji i wymiany właściwych filtrów przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, żeby nie narażać niepotrzebnie siebie i bliskich na złej jakości powietrze.

Napisz komentarz, lub dodaj trackback ze swojej strony.

Dodaj komentarz

Powered by WordPress