W samochodach możemy wyróżnić kilka rodzajów filtrów, lecz każdy z nich spełnia inne zadanie. Po samej nazwie „filtr” możemy wnioskować, że jego głównym celem jest filtracja. W autach służą przede wszystkim do oczyszczania gazów jak i płynów.
Filtry samochodowe są niezbędną częścią naszych samochodów, ponieważ filtrują zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz samochodu. Dzięki temu żywotność silnika wzrasta, więc zmniejsza się ryzyko częstych awarii. Warto przed zakupem dokładnie sprawdzić jakie będą odpowiednie do naszego auta i wybrać te najlepsze http://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/filtry,100005.html. Możemy wyróżnić 4 podstawowe rodzaje filtrów, czyli:
Filtry paliwowe
Filtry te mają rożnie działanie w samochodach benzynowych, a dieslach. W autach benzynowych ich funkcja to oczyszczanie paliwa, które jest transportowane z baku do silnika. W pojazdach wysokoprężnych , filtry stosowane są przede wszystkim do usuwania wody oraz zapobiegania korodowaniu metalowych elementów znajdujących się w silniku. Stosowanie filtrów jest niezbędne, po to aby zapewnić jak najlepszą ochronę dla silnika. Powinny być sprawdzane systematycznie, aby uniknąć awarii i kosztów związanych z ewentualnymi naprawami.
Filtry oleju
Głównym zadaniem tego typu filtrów jest zatrzymywanie zanieczyszczeń występujących w silniku. Dzięki temu olej posiada wszystkie właściwości smarujące, praca silnika staje się płynniejsza oraz wydłuża się jego żywotność i niezawodność. Wymiana powinna być przeprowadzana co rok lub po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów. Filtr ten powinien być każdorazowo wymieniany wraz z olejem.
Filtry powietrza
Zadaniem tego filtra jest oczyszczanie powietrza dostającego się do silnika podczas jego pracy. Filtry mogą być wykonane z różnych materiałów np. papier, bawełna czy tworzywo piankowe. Jak najlepszy materiał użyty do produkcji zapewnia lepszą filtrację, dzięki czemu do silnika nie dostają się nieodpowiednie cząsteczki. Spalanie odbywa się w jak najlepszych warunkach, a co za tym idzie, zużycie paliwa pozostaje w poziomie określonym przez producenta. Żywotność filtra powietrza zależy od stopnia zanieczyszczenia miejsca, w którym użytkujemy nasz pojazd. Wymiany powinniśmy dokonywać co roku, aby zapewnić jak najdłuższą żywotność samochodu. Jazda z zapchanym filtrem może mieć negatywny wpływ na silnik. Wzrost spalania, nierówna praca. Zanieczyszczony filtr, może gorzej wpływać na nasze auto niż jego brak.
Filtr kabinowy
Filtr ten w porównaniu do reszty znajdujących się w naszym aucie nie odpowiada za „zdrowie” silnika tylko osób znajdujących się wewnątrz pojazdu. Jego działanie polega na zatrzymywaniu cząsteczek kurzu i pyłków znajdujących się w powietrzu. Powietrze przedostające się do auta zostaje oczyszczone. Zmniejsza się wtedy ryzyko zachorowań, czy alergii. Filtry te powinny być zmieniane przynajmniej raz w roku. Do dyspozycji mam kabinówki węglowe, które zapewniają lepszą filtrację, lecz ich cena jest dwa razy większa niż tradycyjnych filtrów. Jest to dobre rozwiązanie dla osób łapiących często alergię.