Rodzaje filtrów i ich rola

W samochodach możemy wyróżnić kilka rodzajów filtrów, lecz każdy z nich spełnia inne zadanie. Po samej nazwie „filtr” możemy wnioskować, że jego głównym celem jest filtracja. W autach służą przede wszystkim do oczyszczania gazów jak i płynów.

Filtry samochodowe są niezbędną częścią naszych samochodów, ponieważ filtrują zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz samochodu. Dzięki temu żywotność silnika wzrasta, więc zmniejsza się ryzyko częstych awarii. Warto przed zakupem dokładnie sprawdzić jakie będą odpowiednie do naszego auta i wybrać te najlepsze http://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/filtry,100005.html. Możemy wyróżnić 4 podstawowe rodzaje filtrów, czyli:

Filtry paliwowe

Filtry te mają rożnie działanie w samochodach benzynowych, a dieslach. W autach benzynowych ich funkcja to oczyszczanie paliwa, które jest transportowane z baku do silnika. W pojazdach wysokoprężnych , filtry stosowane są przede wszystkim do usuwania wody oraz zapobiegania korodowaniu metalowych elementów znajdujących się w silniku. Stosowanie filtrów jest niezbędne, po to aby zapewnić jak najlepszą ochronę dla silnika. Powinny być sprawdzane systematycznie, aby uniknąć awarii i kosztów związanych z ewentualnymi naprawami.

Filtry oleju

Głównym zadaniem tego typu filtrów jest zatrzymywanie zanieczyszczeń występujących w silniku. Dzięki temu olej posiada wszystkie właściwości smarujące, praca silnika staje się płynniejsza oraz wydłuża się jego żywotność i niezawodność. Wymiana powinna być przeprowadzana co rok lub po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów. Filtr ten powinien być każdorazowo wymieniany wraz z olejem.

Filtry powietrza

Zadaniem tego filtra jest oczyszczanie powietrza dostającego się do silnika podczas jego pracy. Filtry mogą być wykonane z różnych materiałów np. papier, bawełna czy tworzywo piankowe. Jak najlepszy materiał użyty do produkcji zapewnia lepszą filtrację, dzięki czemu do silnika nie dostają się nieodpowiednie cząsteczki. Spalanie odbywa się w jak najlepszych warunkach, a co za tym idzie, zużycie paliwa pozostaje w poziomie określonym przez producenta. Żywotność filtra powietrza zależy od stopnia zanieczyszczenia miejsca, w którym użytkujemy nasz pojazd. Wymiany powinniśmy dokonywać co roku, aby zapewnić jak najdłuższą żywotność samochodu. Jazda z zapchanym filtrem może mieć negatywny wpływ na silnik. Wzrost spalania, nierówna praca. Zanieczyszczony filtr, może gorzej wpływać na nasze auto niż jego brak.

Filtr kabinowy

Filtr ten w porównaniu do reszty znajdujących się w naszym aucie nie odpowiada za „zdrowie” silnika tylko osób znajdujących się wewnątrz pojazdu. Jego działanie polega na zatrzymywaniu cząsteczek kurzu i pyłków znajdujących się w powietrzu. Powietrze przedostające się do auta zostaje oczyszczone. Zmniejsza się wtedy ryzyko zachorowań, czy alergii. Filtry te powinny być zmieniane przynajmniej raz w roku. Do dyspozycji mam kabinówki węglowe, które zapewniają lepszą filtrację, lecz ich cena jest dwa razy większa niż tradycyjnych filtrów. Jest to dobre rozwiązanie dla osób łapiących często alergię.

 

Napisz komentarz, lub dodaj trackback ze swojej strony.

Dodaj komentarz

Powered by WordPress