Filtr powietrza w samochodzie – jak duże ma znaczenie?

Samochodowy filtr powietrza pełni kluczową rolę w zapobieganiu uszkodzeniom silnika, oczyszczając trafiające do niego powietrze z drobnych pyłków. Z kolei powietrze kierowane do kabiny pasażerskiej oczyszczane jest nie tylko z cząstek stałych, ale również ze szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu w formie gazowej.

Filtr powietrza – jakie ma znaczenie?

Powietrze atmosferyczne zanieczyszczane jest przede wszystkim pyłami przemysłowymi oraz drobinami, które unoszą się z wierzchnich warstw dróg. Największe natężenie zapylenia utrzymuje się przy otworach w samochodzie mających za zadanie zasysać powietrze, a więc na wysokości 0,5 m. Zawartość pyłu znajdującego się w powietrzu może wynosić od 0,2 do nawet 50 mg/m3, w zależności od warunków panujących na dworze. Oznacza to, że gdyby nie filtr powietrza, do jednostki napędowej samochodu w ciągu roku przedostawałoby się aż kilka kilogramów zanieczyszczeń.

Czynniki wpływające na jakość filtracji

Niewłaściwa filtracja może skutkować przedostaniem się pyłu do silnika, a więc także do oleju, co z kolei może przyspieszyć zużycie pierścieni tłokowych, gładzi cylindrowej czy łożysk turbosprężarki. Obecnie samochodowy filtr powietrza składa się z przewodu rurowego z wlotem powietrza prowadzącego do obudowy z elementem filtrującym. Za filtrem umieszczony jest przewód mający za zadanie odprowadzać oczyszczone powietrze. Skuteczność filtra można określić na kilka sposobów. Po pierwsze miarą skuteczności może być oczywiście stopień separacji, czyli określenie odsetka odseparowanych cząsteczek. Filtry ocenia się poprzez wykonanie znormalizowanych testów o określonych metodach pomiarowych. Na ich podstawie wyznaczana jest krzywa separacji, która pozwala określić, jak wiele cząsteczek jest zatrzymywanych przez filtr. Duże znaczenie ma jednak nie tylko jakość filtra, a więc skuteczność odseparowania zanieczyszczeń, ale także jego obudowa i umiejscowienie.

Polecane filtry powietrza

W ostatnich miesiącach największą popularnością cieszą się produkty firmy Knecht, stanowiące niemal 80% całej sprzedaży. Na kolejnych pozycjach znajdują się firmy takie jak Filtron i Bosch.  Filtry dostępne są w szerokim przedziale cenowym. Wśród najpopularniejszych propozycji znajdują się produkty takie jak filtr powietrza WA6190 od WIX FILTERS do kupienia za zaledwie 30 zł, jak i filtry znacznie droższe, w tym filtry MANN C 15 dostępne średnio za 70 zł czy Webber AP9405B do nabycia za około 160 zł. W największej liczbie sklepów oferowany jest natomiast Knecht FILTR POWIETRZA LX2 w atrakcyjnej cenie 27 zł.

Napisz komentarz, lub dodaj trackback ze swojej strony.

Dodaj komentarz

Powered by WordPress