Filtry kabinowe dla… zdrowia

Filtry kabinowe

Filtry kabinowe zwane także przeciwpyłkowymi redukują nadmierną ilość zanieczyszczeń przedostających się do wnętrza pojazdu, co ma istotny wpływ na poprawę jakości powietrza, którym oddychają użytkownicy. Praca filtra kabinowego jest o tyle istotna, że wśród zanieczyszczeń znajduje się wiele groźnych dla zdrowia alergenów – między innymi pyłki traw i kwiatów, kurz. 

Filtry kabinowe to element, który początkowo stosowano głównie w samochodach wyposażonych w układ klimatyzacji. Takie rozwiązanie miało zapobiegać osadzaniu się zanieczyszczeń na powierzchni parownika klimatyzacji – są one szkodliwe dla zdrowia i powodują powstawanie przykrego zapachu wewnątrz pojazdu.

Filtry kabinowe – korzyści

Z upływem czasu zaczęto zwracać uwagę na inne korzyści wynikające ze stosowania filtrów kabinowych. Filtry przeciwpyłkowe redukują także ilość zanieczyszczeń, które mogą przedostawać się w dużych ilościach do wnętrza pojazdu. Wpływa to korzystnie na poprawę jakości powietrza, którym oddychają użytkownicy pojazdu.

000204USSAY197AT-C116-F4

Problemy układu oddechowego i alergie są coraz większym problemem społeczeństwa. Obecnie około 30 proc. populacji ludzkiej ma problemy związane z alergiami oddechowymi. Objawy alergii wziewnych są nie tylko źródłem dyskomfortu, mogą też znacznie osłabić koncentrację kierowcy, co zwiększa ryzyko kolizji.

Powyższe czynniki powinny być wystarczającym argumentem za tym, że filtr kabinowy należy potraktować z należytą troską i nie bagatelizować jego wpływu na nasze bezpieczeństwo. Oczywiście warunkiem skutecznego oczyszczania powietrza jest regularna wymiana filtra kabinowego. Znani producenci filtrów przeciwpyłkowych podpowiadają, że okres eksploatacji takiego filtra to rok lub 15 tys. kilometrów przebiegu. W przypadku intensywnej eksploatacji w obszarach o dużym zapyleniu zalecane jest zwiększenie częstotliwości wymian.

Napisz komentarz, lub dodaj trackback ze swojej strony.

2 komentarze do “Filtry kabinowe dla… zdrowia”

  1. herman pisze:

    wszystko się zgadza.. czuć różnicę, gdy założymy świeżutki filtr! 🙂

  2. Lucek pisze:

    Po przeczytaniu tego artykułu stwierdzam, że koniecznie muszę zmieniać filtry częściej. Szczerze mówiąc nie dbałem o to jakość bardzo, ale widzę, że ma to dość duży wpływ na komfort jazdy i zdrowie 🙂

Dodaj komentarz

Powered by WordPress