Filtr powietrza – do czego służy, za co odpowiada, kiedy należy go wymienić?

Filtry powietrza odgrywają w samochodzie bardzo ważną rolę, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się nie tylko jakie zadania ma filtr powietrza w samochodzie, ale również kiedy należy go wymienić.

Co warto wiedzieć?

Filtr powietrza w samochodzie najprościej rzecz mówiąc odpowiada przede wszystkim za oczyszczanie powietrza, spalin i kurzu, które poprzez układ dolotowy trafiają bezpośrednio do silnika. Pamiętać należy o tym, że filtry są elementami eksploatacyjnymi, dlatego też warto je systematycznie kontrolować i w razie potrzeby wymieniać na nowe. W samochodach osobowych najczęściej wykorzystywane są filtry suche, w których to powietrze filtrowane jest przez specjalny materiał (np. bawełnę albo celulozę).

Dlaczego warto dbać o filtr powietrza w samochodzie?

Wszelkie zanieczyszczenia jak łatwo się domyśleć z biegiem czasu całkowicie zapychają filtr, dlatego też utrudnione jest przekazywanie powietrza do poszczególnych komór spalania. Taka sytuacja może doprowadzić nie tylko do spadku mocy silnika, ale również do skrócenia okresu jego żywotności. Bez sprawnych filtrów wzrasta również zapotrzebowanie na paliwo, dlatego też trzeba liczyć się z większymi wydatkami. W niektórych sytuacjach może dojść nawet do uszkodzenia cylindrów, tłoków albo pierścieni tłokowych.

Kiedy należy wymienić filtr?

Filtr powietrza w samochodzie najlepiej wymieniać podczas okresowego przeglądu auta. Doświadczeni mechanicy zalecają wymianę po przejechaniu ok. 15000 km – 30000 km. Pamiętać należy jednak o tym, że filtr powietrza w naszym aucie może zapełnić się zdecydowanie wcześniej. Wpływ na stan filtra mają nie tylko warunki eksploatacyjne, ale również jakość wykonania samego filtra. Przy stosunkowo niewielkich przebiegach filtr powietrza można wymieniać nawet co 3 lata.

Wymiana filtra od a do z

Zakup nowego filtra to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważnym krokiem jest również jego montaż. Na szczęście z zadaniem tym bez żadnego większego problemu poradzą sobie wszyscy kierowcy. W pierwszej kolejności należy zlokalizować puszkę z filtrem. W wielu autach puszka ta znajduje się z boku silnika. Kolejnym krokiem jest zdjęcie pokrywy i wyjęcie starego filtra. Uważać należy jedynie na to, aby nie uszkodzić zatrzasków. Przy pomocy wilgotnej ściereczki można wyczyścić puszkę z wszelkich zanieczyszczeń. Ostatnim krokiem jest z kolei zamontowanie nowego filtra powietrza w samochodzie i zamknięcie pokrywy.

Napisz komentarz, lub dodaj trackback ze swojej strony.

Dodaj komentarz

Powered by WordPress