Co zrobić z zużytym olejem silnikowym?

Według wytycznych producenta samochodu co jakiś czas należy wymienić zużyty olej samochodowy. Wielu kierowców uzbrojonych w kanał rewizyjny lub podnośnik dokonuje tej czynności samemu. Problem pojawia się wtedy, kiedy pozbyć trzeba się starego, zużytego oleju.

Co zatem zrobić mamy ze starym olejem silnikowym? Czy wylać byle gdzie, może zutylizować lub podpalić? Żadne z tych rozwiązań nie jest dobre. Na początek wyjaśnijmy dlaczego. Zużyty olej to substancja bardzo szkodliwa dla środowiska naturalnego. Mimo, że ropa naftowa jest substancją naturalną to jej związki stanowią ogromne zagrożenie dla przyrody. Wylewanie przepracowanych olejów do otoczenia pociąga za sobą katastrofalne konsekwencje. Przede wszystkim negatywnie wpływa na zdrowie ludzi i zwierząt. Wylany olej szybko skazi glebę, przedostanie się do wód gruntowych trafiając do rzek. Wystarczy kilogram zużytego oleju, by 5 mln litrów wody zostało skażonych. Ludzie zużyty olej wykorzystują często do innych celów, np. do konserwacji maszyn. Taki olej nie nadaje się już nawet do tego, gdyż stracił on wszelkie właściwości. Przepracowanego oleju pod żadnym pozorem nie można także spalać, jest to zdecydowanie najgorsze rozwiązanie. Ilość szkodliwych substancji wydzielanych podczas spalania oleju może okazać się nawet śmiertelna. Palenie oleju emituje do atmosfery takie substancje jak związki cynku, manganu, ołowiu, fosforu, siarki.

Cóż więc zrobić, jeśli zachodzi konieczność pozbycia się takiej substancji? Okazuje się, że mówi o tym jedna z ustaw w polskim prawie. Według przepisu posiadacz takowej substancji, jeśli nie jest w stanie we własnym zakresie unieszkodliwić oleju to zobowiązany jest przekazać taki odpad podmiotowi gwarantującemu jego neutralizację zgodną z prawem. Jeśli rocznie wytwarza się więcej niż 100 kg oleju, wtedy należy zgłosić to i uzyskać zgodę zatwierdzającą program gospodarki odpadami od starostwa powiatowego.

Zużyte oleje można gromadzić w specjalnym zbiorniku i np. przekazywać jej do najbliższej stacji benzynowej. Wtedy jednak należy prowadzić odpowiednią ewidencję odpadów, wnosząc opłaty w związku ze składowaniem tego typu odpadów.

Najłatwiejszym i chyba najpowszechniejszym sposobem wymiany olejów jest po prostu zlecenie tej czynności w miejscu przystosowanym do podobnych czynności czyli np. mechanikom z warsztatu samochodowego. Wówczas nie będziemy musieli się martwić o to, co zrobić z zużytym i niepotrzebnym olejem.

Sama wymiana oleju to także bardzo ważna czynność, a na pewno należy korzystać z olejów najlepszych producentów i sprawdzonych dostawców. Jednym ze sklepów oferujących wysokiej jakości oleje jest iParts.pl http://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/oleje-i-plyny,65.html, który sprzedaje najlepsze oleje silnikowe w atrakcyjnych cenach.

Napisz komentarz, lub dodaj trackback ze swojej strony.

Dodaj komentarz

Powered by WordPress