Zużyty olej silnikowy

Coraz więcej użytkowników posiada problem z tym, co zrobić ze zużytym olejem silnikowym po wymianie. Spalić? Wyrzucić? A może wylać? Niestety, każda z wymienionych opcji jest niedopuszczalna. Co więc zrobić? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Na początek jednak należy zaznaczyć, że nieprawidłowe pozbycie się oleju silnikowe jest niezwykle szkodliwe dla środowiska naturalnego. Szkodliwe związki chemiczne zawarte w oleju przedostaną się do wód, powietrza i gleby, w których to miejsce ma stopniowy proces degradacji. Z czasem dochodzi więc do zanieczyszczeń wtórnych, które są jeszcze bardziej toksyczne niż pierwotne substancje.

Dlaczego natomiast ropa naftowa jest tak szkodliwa dla środowiska, skoro jest substancją organiczną? Przede wszystkim ze względu na zawarte w niej związki ropopochodne, które tragicznie wpływają na otoczenie. Prawo, ale także i zdrowy rozsądek wymaga więc na kierowcy takie pozbycie się oleju silnikowego, które nie będzie szkodzić środowisku naturalnemu.

Wylewanie zużytego oleju do otoczenia powoduje ogromne zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i kondycji roślin. Olej kontaminuje glebę, przenika do wód gruntowych i trafia do zbiorników wodnych i rzek. Według badań, zaledwie kilogram zużytego oleju jest w stanie zanieczyścić 5 mln litrów wody, czyniąc ją niezdatną do spożycia.

Odradzamy też wszelkie próby ponownego wykorzystania zużytego oleju silnikowego, np. do konserwacji drewna czy maszyn – mimo że wciąż sporo osób przekonuje, że olej ma właściwości konserwujące, nie jest to prawdą. Ponadto, gdy np. pada deszcz, olej dostaje się do gleby i zanieczyszcza ją.

Kategorycznie zabrania się także spalania zużytego oleju, bowiem jest to chyba najgorsza rzecz, jaką w tym przypadku możemy zrobić. Ilość szkodliwych środków chemicznych jest tak duża, że gdybyśmy to zrobili w zamkniętym pomieszczeniu, moglibyśmy zabić ludzi tam będących. Spalenie tony zużytego oleju oznacza emisję 10 kg trucizn w atmosferze, takich jak związki ołowiu, siarki, cynku, fosforu czy manganu.

Co zatem należy zrobić ze zużytym olejem po wymianie? Dobrym wyjściem jest wlanie zużytego oleju do zbiornika i przetransportowanie go do stacji benzynowej. Na miejscu należy spisać ilościową i jakością ewidencję odpadów oraz zapłacić za składowanie toksycznych odpadów.

Jeśli stanowi to dla nas problem, najlepiej zlecić wymianę oleju warsztatowi bądź innemu zakładowi obsługowemu tego typu. W takim przypadku, składowanie zanieczyszczonych olejów leży w ich gestii. Trzeba jednak pamiętać, że wymiana musi odbyć się tylko w takim przedsiębiorstwie, które uzyskało licencję na prowadzenie działalności w zakresie zarządzania odpadami. Przy zleceniu wymiany np. oleju silnikowego, to zakład usługowy jest wytwórcą odpadów, a nie zleceniodawca.

Podsumowując, jeśli jesteśmy zwolennikami oszczędzania, najlepszym wyjściem jest samodzielna wymiana i dostarczenie zużytego oleju np. do stacji benzynowej. Jeśli zależy nam na wygodzie i czasie, korzystniej jest zlecić wymianę warsztatowi, który we własnym zakresie pozbędzie się toksycznych odpadów.

Napisz komentarz, lub dodaj trackback ze swojej strony.

3 komentarze do “Zużyty olej silnikowy”

  1. marcin pisze:

    nie rozumiem właśnie ludzi którzy z własnej wygody zanieczyszczają środowisko, rozumiem że jeśli się oddaje olej to trzeba zapłacić, ale w końcu dbamy tym sposobem o nasza planetę i własne zdrowie.

  2. Kazek pisze:

    Jak najbardziej zgadzam się z opinia kolegi wyżej. Człowiek jest istotą która nie chce iś ćdłuższą drogą i idzie na skróty wylewając taki olej do wód. Tylko niektórzy nie wiedzą że inne dzieci mogą się przy tej wodzie bawić i one są narażone na szkodliwe substancje. Myśle ze nie jest tak trudno podjechać do warsztatu i oddać im swój zużyty olej ludzie opamiętajcie sie !!!.

  3. kurakao pisze:

    co zrobić ze zużytym olejem i innymi płynami? wypić i po kłopocie;)

Dodaj komentarz

Powered by WordPress