Olej silnikowy a termin ważności

Często mamy problem z tym, aby „wymierzyć” ilość oleju, którą musimy zakupić do wymiany. Producenci oferują głównie bańki 4 i 1 litrowe, więc zdarza się tak, że po wymianie zostaje nam pewna ilość oleju. Czy trzeba ją wyrzucać, czy możemy ją zachować do przyszłego razu? Czy olej ma jakiś termin ważności?

Na początek garść informacji odnośnie tego, ile litrów oleju musimy zakupić. Oczywiście, jest to kwestia indywidualna dla każdego auta. Aby dowiedzieć się, ile oleju pomieści miska olejowa w naszym samochodzie, powinniśmy zajrzeć oczywiście do instrukcji obsługi, dostarczonej przez producenta auta.

Zazwyczaj czterocylindrowe silniki mają miskę o pojemności około 3,5 – 4 litrów, 6 cylindrowe nawet 6,5 litra. Podczas wymiany oleju mieści się w misce do 30% mniej niż deklarowane wartości na sucho.

Jeśli okaże się, że zostanie nam pół litra czy litr z bańki, co zatem powinniśmy zrobić? Jak długo olej silnikowy może stać w rozhermetyzowanej bańce?

Generalnie, w przypadku opakowań otwartych gdzie zużyliśmy część oleju, powinno się przyjąć zasadę, że czas przechowywania nie powinien być dłuższy niż standardowy czas eksploatacji między wymianami, tj. okres około dwóch lat. Dzieje się tak tylko pod warunkiem, że szczelnie zamknęliśmy bańkę z olejem, tak że powietrze, zanieczyszczenia i kurz nie dostają się do niej i przetrzymujemy go w suchym i chłodnym miejscu. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości – bagażnik nie jest odpowiednim miejscem.

Oleje samochodowe w fabrycznych pojemnikach, tj. w hermetycznie zamkniętych opakowaniach, można trzymać w suchych i chłodnych pomieszczeniach przez okres co najmniej pięciu lat. Tak wynika przynajmniej z instrukcji producentów olejów silnikowych i przez ten okres biorą oni odpowiedzialność za jego niezmienne właściwości smarne.

Inna sprawa ma się z beczkami, które są atrakcyjne z punktu widzenia ceny, jednak należy pamiętać, że beczki zrobione są z metalu, który dosyć szybko rdzewieje. Z tego też powodu powinniśmy pamiętać, iż olej z beczki ma adekwatnie krótszy termin ważności. Zwykle jest to około 3 lata.

Napisz komentarz, lub dodaj trackback ze swojej strony.

Dodaj komentarz

Powered by WordPress