Jak wymienić olej silnikowy?

Każdy przegląd samochodu niesie ze sobą spore koszty, a często bywa, że mimo to wciąż nie jesteśmy usatysfakcjonowani z jakości usług warsztatu. Dlatego też warto zastanowić się, czy pewnych czynności serwisowych nie możemy wykonać samodzielnie. Dzisiaj powiemy jak wymienić olej silnikowy w swoim samochodzie i na co należy zwrócić uwagę w trakcie tego procesu.

Jedną z rzeczy potrzebnych do wymiany oleju jest posiadanie dostępu do kanału lub najazdu. Na początku należy pamiętać, że olej powinno się wymieniać na ciepłym silniku, dlatego że szybciej spływa. Przystępujemy zatem do odkręcania korka spustowego, a następnie spuszczamy olej do przygotowanego wcześniej pojemnika.

W czasie kiedy olej spływa, powinniśmy się zabrać za demontowanie filtra oleju. Aby ułatwić sobie to zadanie, możemy wcześniej przygotować sobie klucz łańcuchowy, który regulujemy odpowiednio do objętości naszego filtra. Po demontażu należy sprawdzić, czy w starym filtrze znajduje się uszczelka – praktyka bowiem często pokazuje, że może ona zostać w miejscu montażu. Jeśli tak się okaże w naszym przypadku, musimy ją koniecznie wyjąć przed założeniem nowego filtra oleju. Kiedy już olej silnikowy całkowicie spłynie, a filtr zostanie zdemontowany, zakręcamy korek spustowy. Kolejną czynnością jest założenie nowego filtra oleju – zakręcamy i dociągamy go ręcznie. Pamiętajmy o zwilżeniu uszczelki olejem.

Następnie zabieramy się za uzupełnienie silnika olejem w ilości zalecanej przez producenta. Nie można wlewać oleju powyżej stanu wskazanego na bagnecie do kontroli poziomu! Nadmiar oleju może przynieść przykre konsekwencje, takie jak np. naruszenie gładzi cylindrów, czy pierścieni tłokowych. Dlatego też powinniśmy nalać tyle oleju, by poziom wskazywał pomiędzy wskaźnikami „MIN” a „MAX”.

Na wszelki wypadek dokręcamy filtr lub korek spustowy i sprawdzamy czy nie ma ewentualnych wycieków, a następnie uruchamiamy silnik. Po tej czynności powinna nam zgasnąć kontrolka oleju na desce rozdzielczej. I to byłoby na tyle. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie mamy pojęcia o tej czynności, lepiej powierzyć ją fachowcom. Ewentualne koszty wynikające z błędów podczas wymiany oleju mogą kilka razy przewyższyć zaoszczędzone środki na samodzielnej wymianie.

Na koniec porada – warto wymieniać filtr za każdym razem, kiedy wymieniamy olej. Gwarantuje to nam maksymalną efektywność filtracji i oczyszczania. Dodatkowo nie zaszkodzi, gdy podczas okresowego przeglądu zadbamy o nowy filtr powietrza i paliwa dla naszego auta.

Napisz komentarz, lub dodaj trackback ze swojej strony.

Dodaj komentarz

Powered by WordPress